4-טון רביעי, h, ua, דיבור, כללי, סימניות פיקטו-פונטיות, רמה 1, רמה א

דיבור / שיחה

speech_new

huà

כמו הסימנית שלמדנו אתמול, גם הסימנית 话 היא מעין גרסה מודרנית של הסימנית (לדבר, דיבור) איתה פתחנו את השבוע. ההבדל הוא שהיא משמשת בעיקר כשם עצם והמשמעות שלה היא דיבור או שיחה, שהם התוצאה של הפועל 说. הסימנית 话 היא סימנית פיקטו-פונטית המורכבת מרכיב הדיבור 言 / 讠 בצד שמאל ומלשון בצד ימין. למרות ללשון יש קשר סמנטי מאוד ברור לדיבור ושיחה, היא משמשת כאן כרכיב פונטי.

צירופים שימושיים עם 话 שאנו יכולים ליצור (לחצו על הסימניות האחרות בצירוף כדי להגיע לעמוד שלהן):

לדבר, לומר דברים – 话 – shuō huà

לציית, להקשיב למה שאומרים – 话 – tīng huà

דברים טובים, שבחים – 话 – hǎo huà

הסימנית נכתבת בשמונה צעדים ואנחנו כבר מכירים את כל חלקיה:

nspeech_wss

מתחילים ב-讠 המורכב מטיפה (1) וקו אופקי הנשבר מטה ולאחר מכן נשבר שוב מעלה וימינה (2). לאחר מכן עוברים ל-舌 עם קו גולש שמאלה (3) קו אופקי (4), קו אנכי (4), קו אנכי נוסף (6),קו אופקי הנשבר מטה (7) וקו אופקי (8).

3 תגובות על ״דיבור / שיחה״

 1. שאלה על ההיבט הגראפי של הסימניות: מההסברים המפרטים את הצעדים השונים בכתיבת הסימניות ניתן להבין שהקווים האופקיים אמורים להיכתב קצת באלכסון שמאלה. לעומת זאת בהצגת הסימניה בפועל הקווים השונים נראים ישרים. כיצד אם כן לנהוג בפועל?

  אהבתי

  1. היי יהודית, שאלה טובה.
   קודם כל רק כדי לוודא שאנחנו מסונכרנים – קווים אופקיים נכתבים משמאל לימין ואכן אמרתי שבכתב יד הם מעט מטפסים עם כיוון הכתיבה.
   בסופו של דבר זו שאלה של שני דברים:
   הראשון הוא הסימניה עצמה. יש סימניות בהן בהגדרה הקו האופקי מטפס יותר מהרגיל. למשל בסימנית המספר שבע או למשל הצעד הראשון בסימנית 'גם' הנכתבת .
   הדבר השני הוא הפונט. בתמונות בהן מופיעות הסימניות בגדול בתחילת כל פוסט אני משתמש בפונט שנקרא kǎi tǐ אשר מעוצב כאילו הסימניה נכתבה בכתב יד באמצעות מכחול. בפונט כזה הקווים האופקיים מטפסים מעט כברירת מחדל כמו למשל בסימנית 三 כפי שהיא נראית בתמונה הזו. לעומת זאת, הפונט הרגיל המופיע בגוף הטקסט באתר הוא פונט המדמה דפוס בו כל הקווים האופקיים הרגילים ישרים לחלוטין כמו ב- ורק במקרה מיוחדים כמו 七 הקו יקבל זווית.
   אז לשאלתך, בכתב יד אפשר לכתוב את הקווים האופקיים הרגילים ישרים לחלוטין ואפשר לתת להם מעט זווית טיפוס ימינה לפי מה שנוח לך. בקווים המיוחדים כמו ב-七 ו-也 חשוב כן להקפיד על כך שהקו יטפס ימינה. בכל מקרה, הדרך הכי קלה להימנע מטעויות זה פשוט לתרגל את כתיבת הסימניות עם החוברות שיוצאות בסיום של כל יחידה.

   אהבתי

   1. הבנתי תודה. מקבלת כמובן את התיקון שלך לעניין כיוון הטיפוס, כאשר הוא קיים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s